En gravlund er ikke bare et sted for gravminner og blomster. Det er også et stort grøntanlegg som skal holdes pent og ryddig gjennom hele vekstsesongen. På Udland gravlund betyr det mange timer med plenklipping hver uke.
Nå har driftsavdelingen fått nye hjelpere i arbeidet. Den nye elektriske sitteklipperen gjør det ikke bare lettere å klippe større flater effektivt, det er også et godt tiltak for de ansatte som slipper støyen fra de bensindrevne klipperne. I tillegg er en ny robotklipper satt i drift. Den kan gå kontinuerlig og sørge for at gresset holdes jevnt nede over tid.
– Dette sparer oss for mye tid, særlig robotklipperen, forteller Torvald Haugen driftsleder i Haugesund kirkelige fellesråd.
Robotklipperen gir også en mer jevn og konsistent klipping. I stedet for at gresset klippes sjeldnere og mer i rykk og napp, kan roboten ta litt og litt om gangen. Det gir et ryddig uttrykk på gravlunden gjennom hele sesongen, også i perioder der gresset vokser raskt.
Frigjør tid til andre ting
Samtidig frigjør robotklipperen tid til andre viktige oppgaver. På en gravlund er det mye som fortsatt må gjøres av mennesker: stell av områder rundt gravene, vedlikehold, beplantning, rydding og oppgaver som hele tiden krever vurdering av mennesker med erfaring.
Den nye robotklipperen er GPS-styrt. Det betyr at den er programmert til å vite hvor den skal klippe, og hvor den ikke skal kjøre. Driftsavdelingen har brukt tid på å stille den inn slik at den holder seg unna områder den ikke skal inn på, og slik at den ikke skader planter og pynt på gravene.
Gratis «bensin»
Både sitteklipperen og robotklipperen er elektriske. Det gir mindre støy og ingen eksos under bruk. På en gravlund, der mange kommer for ro når besøker gravene, er det en viktig fordel.
En ekstra gevinst er at ladingen kan skje med strøm fra solcellene på taket til driftsavdelingen. Dermed kan klipperne i stor grad bruke gratis, kortreist og fornybar energi fra eget anlegg.
For driftsavdelingen handler de nye klipperne ikke først og fremst om teknologi, men om å bruke ressursene bedre. Målet er en gravlund som er godt stelt, samtidig som de ansatte får mer tid til oppgavene som krever menneskelig erfaring og kompetanse.











