Etter seks måneder i Haugesund er det nå tid for avskjed for de to Act Now-studentene Rachana og Purnima. De kom til Haugesund i oktober i forbindelse med Barn er bra! festivalen og har siden da vært aktive i flere lokale aktiviteter. Nå reiser de tilbake til Nepal for å fortsette sin frivillige tjeneste der.
Rachana og Purnima har vært med på en rekke aktiviteter i Haugesund, inkludert Etter skoletid, Ungdomsklubb og Tweens i Udland. De har også deltatt i aktiviteter på Forandringshuset og Klubb 83. Begge jentene er svært fornøyde med oppholdet sitt i Haugesund. “Vi er så glade for å ha truffet og blitt kjent med så mange nye mennesker i Haugesund,” sier jentene.
De siste ukene har vært preget av mange avskjeder på forskjellige aktiviteter. Sist onsdag arrangerte de en avskjedslunsj med nepalsk mat, hvor ansatte og frivillige i kirken som de har jobbet, var invitert.
Nå reiser de tilbake til Hald for erfaringsutveksling med de andre studentene før de reiser tilbake til Nepal før de reiser tilbake til sin hjemby i Nepal for å fortsette sin frivillige tjeneste der i ytterligere seks måneder.
Rachana og Purnima har satt spor etter seg i Haugesund, og deres engasjement og innsats har vært til stor glede for mange. Vi ønsker dem lykke til videre i deres frivillige arbeid i Nepal og vet de tar med seg gode minner fra tiden i Haugesund.
Act Now-programmet er en del av Strømmestiftelsens utvekslingsprogram for ungdom i alderen 18-25 år. Programmet, som tilbys ved Hald Internasjonale Skole, gir studentene en unik mulighet til å lære om tverrkulturell forståelse og internasjonalt arbeid. Gjennom Act Now får studentene kunnskap om fattigdommens årsaker og konsekvenser, og de lærer om utviklingsarbeid både i teori og praksis.
Strømmestiftelsen er en norsk bistandsorganisasjon som jobber for å bekjempe fattigdom gjennom utdanning og mikrofinans. Organisasjonen har flere utvekslingsprogrammer, inkludert Act Now, som gir ungdom muligheten til å reise ut i verden og gjøre en forskjell.
Hald Internasjonale Skole ligger i Mandal og tilbyr studier i tverrkulturell kommunikasjon og internasjonalt arbeid. Skolen eies av Strømmestiftelsen, NMS og Laget NKSS, og gjennom et globalt samarbeid tilbyr de utvekslingsprogrammene Act Now, Connect og Interact.




