Den 21. mars hvert år feires Verdensdagen for Downs syndrom. Dagen markeres med å ta på to forskjellige sokker – å rocke sokkene – i tillegg til ulike internasjonale, nasjonale og lokale arrangementer.
World Down Syndrome Day ble etablert av FN i 2011 og feires i dag over hele verden. Datoen 21. mars er ikke tilfeldig. Det å ha Downs syndrom betyr nemlig å ha tre kromosomer av typen kromosom 21. Medisineren som oppdaget dette, het John Langdon Down, og hans etternavn ble navngivende for syndromet. Det har blitt en tradisjon å feire dagen ved å rocke sokkene.
Hva betyr det å rocke sokkene?
Å rocke sokkene er veldig enkelt: Ta på deg to ulike sokker, gjerne fargerike, på Verdensdagen for Downs syndrom den 21. mars. Med ulike sokker står du opp for å løfte mangfoldet.
Vil du ta det ett skritt lenger tar du et bilde av sokkene dine og legger det ut på sosiale medier med taggen #rockesokk eller #rockesokk2025
Hva har sokker med Downs syndrom å gjøre?
Å ha Downs syndrom betyr å ha et ekstra kromosom. Kromosomene ligger sammenkrøllet i omtrent alle cellene i kroppen vår. Når man bretter ut kromosomene og sorterer dem, ser de litt ut som sokkepar. Har man Downs syndrom, finnes det tre “sokker”, eller kromosom 21, inne i cellene i stedet for to.
Kromosomer ser litt ut som sokker. Om du ser på kromosomene våre i et mikroskop, ser de til forveksling ut som en rotete sokkeskuff. Med de første kromosomene som henslengte, lange strømper, og de siste små som søte babysokker.
Det å ha på forskjellige sokker viser at selv om noe er ulikt, så er vi allikevel mest like. Å rocke sokkene er en fin måte å vise at vennskap går på tvers av kromosomer. Det å gå med ulike sokker gjør deg litt annerledes for en dag, og gir deg et lite glimt av hvordan det er for mennesker med Downs syndrom å møte en verden som alltid kikker litt ekstra.